Relacja z imprez 2016

W sobotę 25 czerwca 2016 r, tym razem przy słonecznej pogodzie, odbył się samochodowy rajd turystyczno-nawigacyjny, zorganizowany przez Koło Osób Niepełnosprawnych Automobilklubu Śląskiego w Katowicach,

na zlecenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego.

Była to już  XV runda  Turystycznego Pucharu Polski „Ślązaczek” 2016.

Była to jednocześnie

IV Runda Turystyczno-Nawigacyjnych Mistrzostw Okręgu
i III Runda Turystyczno-Nawigacyjnych Mistrzostw Okręgu Osób Niepełnosprawnych.

Komandor Rajdu Waldemar Sikora oficjalnie otworzył rajd, przywitał serdecznie wszystkich jego uczestników i gości.

I w tym momencie trzeba napisać o niespodziewanej przeszkodzie, na jaką napotkał tegoroczny Ślązaczek. Zawsze w regulaminie jest punkt mówiący o tym, iż rajd odbędzie się   bez względu na pogodę. I tak zawsze było – intensywny deszcz, chłód, nie były w stanie zniechęcić automobilistów, również tych z niepełnosprawnością.

W tym roku jednak ogromną przeszkodą, nie do przewidzenia przez organizatorów okazały się … Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, a konkretnie mecz Polski ze Szwajcarią, wyznaczony na godzinę 15, kiedy na metę miały zjeżdżać kolejne załogi Ślązaczka.

Zapewne to wpłynęło na tegoroczną niską frekwencję – w ubiegłym roku startowało ponad 20 załóg, w tym roku zgłosiło się 11, ostatecznie wystartowało 9, w tym 6 załóg składających się z osób z niepełnosprawnością.

Dlatego też Sonia Osiecka – Babut, z ramienia  Zarządu Okręgu PZM Katowicei Automobilklubu Śląskiego ogłosiła, że w związku z meczem  nie będzie oficjalnego ogłoszenia  wyników i uroczystości wręczenia dyplomów i pucharów. Ceremonia odbędzie się  podczas Rajdu Karliczek 2016 w październiku.

 

Marcin Lutek, który w tym roku był autorem trasy poinformował o jej przebiegu i o punktach umieszczonych w itinererze.

 

Rajd rozpoczął się od próby sprawnościowej na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, przy ulicy Francuskiej 78.W tym miejscu należy serdecznie podziękować Dyrektorowi WORD za udostępnienie nam ośrodka. Trzeba było wykonywać manewry dokładnie według otrzymanego schematu próby sprawnościowej; sędziowie oceniali precyzję przejazdu i czas wykonania próby. Za nieprawidłowy przejazd jest tak zwana taryfa – w żargonie automobilistów, czyli punkty karne.

 

Na starcie ustawiły się załogi, kolejno wypuszczane przez sędziów.

 

Rajd składał się z dwóch odcinków. Przerwa między nimi była w Polskim Związku Motorowym przy ulicy Łabędziej w Katowicach.  Był to czas na wypełnienie testów z przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego i pomocy przedmedycznej, a także na krótki odpoczynek. Drugi odcinek o długości 35 km kończył rajd metą w dzielnicy Katowic Kostuchna, na parkingu przy restauracji Anna Maria.

Cały rajd przebiegał przez centrum Katowic i dzielnice: Brynów, Ligota,  Piotrowice, Murcki,  Kostuchna i Zarzecze.

 

Ciekawe jak zawsze były zadania do wykonania przez uczestników, sprawdzające, czy faktycznie znaleźli się oni w zaznaczonych punktach. W tym roku na przykład trzeba było znaleźć instytucję, która znajduje się obok biblioteki małych książek (była to przychodnia internistyczna), podać ilość krzyży  na frontowej ścianie jednego z mijanych kościołów,  ilość żołnierzy na pomniku.

 

Rajd był imprezą ogólnodostępną, załogę stanowił kierowca i pilot; w imprezie mogły brać udział osoby towarzyszące, ale nie  mogły się znajdować  w pojeździe podczas prób sportowych.

Komandorem Rajdu był –  Waldemar Sikora, weryfikatorem trasy –  Sonia Osiecka – Babut, Biuro rajdu obsługiwała  Grażyna Trębacz.

Rajd był rozgrywany w warunkach normalnego ruchu drogowego, uczestników obowiązywało bezwzględne przestrzeganie przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Brakowało tego spotkania po zawodach, oczekiwania na wyniki, opadania emocji, wymiany uwag, kto gdzie i jaki błąd popełnił; ma ono ponad wszystko również ogromny walor integracyjny pełno- i niepełnosprawnych kierowców i pilotów.

Organizatorzy zabiegali wprawdzie o możliwość wspólnego oglądania transmisji, jednak w restauracji, gdzie był zamówiony posiłek dla uczestników nie było telewizora; część zawodników, zwłaszcza tych mieszkających dalej pojechała do domu bezpośrednio z mety, niemalże nie wysiadając z samochodu.

 

Po raz kolejny kilka osób zgłaszało chęć uczestnictwa w szkoleniu dla pilotów, jeśli tylko takie byłoby organizowane.  Część członków Koła Osób Niepełnosprawnych nie ma możliwości wyjeżdżania często na rajdy i utrwalania znajomości zasad i znaków pilotażu w praktyce.

 

W XV Rundzie TPP „Ślązaczek” 2016 zwyciężyli:

I.    Maciej Krzewski i Jacek Sobczyk z Automobilklubu Mysłowickiego

II.  Gabriela i Bartosz Hyrja z Automobilklubu Mysłowickiego

III. Kazimierz Frąc i Artur Rak z Automobilklubu Śląskiego

Wśród załóg niepełnosprawnych zwyciężyli:

I.   Kazimierz Frąc i Artur Rak z Automobilklubu Śląskiego

II.  Jerzy Kapica i Danuta Bolczyk z Automobilklubu Śląskiego

III. Jerzy Nawa i Krystyna Nawa z Automobilklubu Śląskiego

W klasyfikacji zespołowej I miejsce zajął Automobilklub Śląski, II miejsce – Automobilklub Mysłowicki, III miejsce – Opolskie Zrzeszenie Automobilistów